Według raportu World Robotics 2018 Service Robots przygotowanego przez Międzynarodową Federację Robotyki (International Federation of Robotics, IFR) w 2017 roku, sprzedaż robotów wykorzystywanych w logistyce zwiększyła się aż o 162%. Wpływ na to miało wiele czynników, z wielu obszarów. Prognozy na przyszłość są optymistyczne i według wszelkich przypuszczeń stan ten będzie się utrzymywać.
Roboty mobilne – innowacja technologiczna wspierająca logistykę wewnętrzną
Przedsiębiorcy coraz częściej zaczynają dostrzegać korzyści płynące z robotyzacji linii produkcyjnej i często zautomatyzowany zostaje również transport wewnętrzny w zakładach produkcyjnych. W 2017 roku zainstalowano ok. 69 000 systemów logistycznych. To daje w sumie 63% wszystkich robotów usługowych wykorzystywanych w profesjonalnych obszarach w danym okresie. Przewiduje się, że między 2019-2021 skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) wyniesie 18%. a to pozwala przypuszczać iż sprzedaż systemów logistycznych w tym okresie będzie wynosiła 485 000 jednostek. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ już teraz roboty mobilne uważa się za pojazdy, które eliminują błędy, zwiększają wydajność, skracają okres sterowanej przerwy, a także poprawiają możliwości śledzenia materiałów i tym samym umożliwiają pracownikom skupienie się na skomplikowanych zadaniach.
Metody nawigacji robotami mobilnymi
Sposobów nawigacji robotami jest wiele i ze względu na nie dzieli się je na różne ich typy. Trasa ruchu urządzenia może być wyznaczana na przykład za pomocą taśmy magnetycznej wspomaganej znacznikami RFID, kolorowej (malowanej lub wyklejanej) linii, ultradźwięków, czy też GPS oraz systemów laserowych. Warto w tym miejscu dodać, że typ posiadający nawigację laserową jest inteligentnym i w pełni autonomicznym pojazdem. Jego sposób poruszania opiera się na czujnikach laserowych i systemach mapowania obiektów. Dzięki temu może w bezpieczny sposób się się poruszać, bez obaw o kolizje z pracownikami lub przedmiotami, które pojawiają się na jego drodze.